Literatūrinis maršrutas
Sugrįžimas į E.Jonušo namus
2021 7 rugsėjo
Rugsėjo 20d. vyks garso meno performansas „ĮSISKAITYK/ĮSIKLAUSYK. Rezervuotas kraštovaizdis.“
2021 20 rugsėjo
Rodyti viską

Olitos Dautartaitės sugrįžimas

 

„Noriu sugrįžti į Nidą. Noriu
Miegoti nemigdomas niekieno. Noriu,
Kad būtų ten tuščia(...)“

Kartodama šias eilutes iš Valdemaro Kukulo eilėraščio aktorė Olita Dautartaitė prisipažino: ir ji visada norinti sugrįžti į Nidą. Visada! Jau nuo 1974 –ųjų, kai tąkart su trimete dukrele Vasare prisiglaudė kempingo palapinėje – ten nebuvę nei patogu, nei malonu...Po to – pati nebesuskaičiuoja, kiek kartų – sugrįžta... Gyventa visur – ir pas žveją Joną Šatą, ir pas Virginą Mizgirienę, ir pas Jandyrą Mačernienę – nebuvo taip, kad nebūtų kas priglaudęs artistės...Prisiminimai iš ano laiko – šildantys, apgaubti dėkingumo.

O. Dautartaitė negalėjo prisiminti, kada paskutinįkart Nidoje skaitė eilėraščius – tai buvo seniai, galbūt po Nepriklausomybės atgavimo, kai ją pakviesdavo į tikintiesiems sugrąžintą Nidos senąją bažnyčią ir kleboniją – kokie ten vyko pokalbiai, kiek įvairiausių žmonių ten sutikta...

Į Eduardo Jonušo namus kaip skaitovė O. Dautartaitė įžengė pirmąjį kartą – tiesa, namų šeimininką gerai pažinojo, vertino jo kūrybą ir pilietinę drąsą.

Aktorės parengta programa pagal poezijos antologiją „Noriu sugrįžti į Nidą“ (sudarytojas Julius Keleras) nuskambėjo kaip vienas gilus, išraiškingas ir labai asmeniškas pokalbis apie Neringą. Nebuvo jokios abejonės – tai, ką aktorė skaitė, yra pati pajutusi ir išgyvenusi ne kartą. Jos sodrus balso tembras, stipri charizma užvaldė Jonušo namų tylą – konkuruoti buvo leista tik Valdo Andriuškevičiaus klarnetui, kurio garsai klausytojams padėjo atsikvėpti, nurimti, pasirengti dar vienam poezijos „pliūpsniui“.

Neringos savivaldybės Viktoro Miliūno viešosios bibliotekos išleista poezijos antologija „Noriu sugrįžti į Nidą“ spalio 1 dieną bus pristatyta Klaipėdos knygų mugėje, o šios knygos pagrindu parengtas literatūrinis maršrutas pakvies dar į vieną renginį – sugrįžti į Nidos metraštininko, rašytojo Viktoro Miliūno namus.

Parengė Raimonda Meyer - Ravaitytė
Ramūno Guigos nuotraukos


Padidinti
Padidintas kontrastas