Viktoro Miliūno apsakymas „Neringa ir Naglis“ – ir Brailio raštu

Biblioteka visiems
2020 13 lapkričio
Įžodintais Kuršių nerijos pėdsakais: literatūrinis maršrutas
2021 11 sausio
Rodyti viską

Viktoro Miliūno apsakymas „Neringa ir Naglis“ – ir Brailio raštu

Neringa ir Naglis

Vieną gražią dieną socialinio verslo „Verslas ar menas“ komanda buvo pakviesta į Neringą, pravesti edukacinę programą „Pažinkime neregimą pasaulį“, kuri buvo skirta Neringos gimnazijos moksleiviams. Ši graži iniciatyva, suorganizuoti edukacinę programą kilo Neringos savivaldybės Viktoro Miliūno viešajai bibliotekai ir Neringos gimnazijai. Viešnagės metu viešojoje bibliotekoje apžiūrėjus rašytojo, Nidos metraštininko Viktoro Miliūno ekspoziciją, nusikėlėme į vaikystės prisiminus, kaip mes skaitėme „Evalduko metai“ ir “ Evalduko vasara“ apsakymus. Lydima malonių prisiminimų gimė idėja sukurti Neringos kraštui ir Viktoro Miliūno atminimui skirtą knygą vaikams, pritaikytą ir neregiams.


KODĖL „NERINGA IR NAGLIS“?


Siekiant išsaugoti lietuviškas tradicijas ir šaknis, leidykla didelį dėmesį skiria Lietuvos kraštą atspindinčioms legendoms ir pasakoms, kurios nuo senų laikų skleidžia mūsų protėvių išmintį. Pirmoji leidyklos „Verslas ar menas“ išleista knyga, kuri pritaikyta ir neregiams buvo Lietuvių liaudies legenda „Eglė žalčių karalienė“, antroji pasakoja apie visiems mums žinomą Jūratės ir Kastyčio istoriją – „Baltijos valdovė“ ir trečioji bus „Neringa ir Naglis“. Šios knygos pažymėtos „Taško istorija“ prekiniu ženklu – tai reiškia, kad dalis leidyklos išleistų knygų yra dovanojama neregiams ir silpnaregiams.


2019 m. vasarą, Neringoje vykusiame edukaciniame užsiėmime gimnazijos vaikai buvo paskatinti daugiau sužinoti apie rašytoją, Nidos metraštininką Viktorą Miliūną. Ir taip buvo pasiūlyta įsitraukti į Viktoro Miliūno kūrinio atranką – per 2 mėnesius nubalsuoti už jiems labiausiai patikusius apsakymus, kurie galėtų būti knygoje reginčiųjų ir Brailio raštu. Atrinkti apsakymai buvo labai skirtingi, tačiau labiausiai knygos idėją atitiko Viktoro Miliūno apsakymas „Neringa ir Naglis“. Labai džiaugiamės, kad būtent šis apsakymas nuguls mūsų naujos knygos puslapiuose, nes jis labiausiai atspindi Neringos kraštą.


Kai pasirinkome naujai knygai kūrinį – Viktoro Miliūno apsakymą „Neringa ir Naglis“, ilgai svarstėme, kieno iliustracijomis papuošime leidžiamą leidinį. Pagalvojome, gal tai galėtų būti vaikų kūryba? Praeitą vasarą (2019 m.), Nidoje buvo pakviesti vaikai sudalyvauti pirmame knygos iliustracijų kūrimo konkurse „Sukurk atviruką neregiui draugui“. Užduotis buvo nelengva – Kuršių nerijos ir Nidos tema sukurti ir išleisti atvirukus, kuriuos galima „pamatyti“ ir pirštais. Susitikimo metu, vaikai dalyvavo kūrybinėse dirbtuvėse ir susipažino su leidyklos prekės ženklu „Taško istorija“ pažymėtomis knygomis, kurios pritaikytos ir neregiams, atspausdintos reginčiųjų ir Brailio raštu, o paveikslėliai yra perteikti reljefiniu būdu. Dalyviai susitiko ir „Verslas ar menas“ komandos nare, nerege Vaida. Vaikai pasitelkę įvairias Neringos kraštovaizdžio detales sukūrė nuostabius darbelius – laivą, žuvį, drugelį, gulbę, švyturį, jūrą… O įdomiausia dalis buvo, kai Vaida liesdama apžiūrėjo vaikų darbus ir mažiesiems kūrėjams pasakojo kokias detales ji mato.


Iš 40 vaikų sukurtų darbų buvo atrinkti penki vaikų kūriniai. Iš kurių jau yra išleistas atvirukų rinkinys, reginčiųjų ir Brailio raštu su reljefiniu būdu perteiktomis vaikų iliustracijomis. Štai šiuos atvirukus, kurie papuošti vaikų sukurtais kūriniais, galima matyti akimis ir pirštais. „Sukurk atviruką neregiui draugui“ konkuso laimėtojai ir iliustracijų autoriai: Mantė Beržinskaitė (11 m.) „Gulbė audroje“, Marija Kolojanskaitė (10 m.) „Šviesos žaismas“, Meda Matuzevičiūtė (8 m.) „Saulėlydis“ , Ema Janulaitytė (7 m.) „Paukštuko svajonė“, Jogailė Vainutytė (11 m.) „Jūros paslaptys“.


Ir taip, leidžiame naują knygą „Neringa ir Naglis“! Viktoro Miliūno apsakymą vaikams iliustravo jaunasis neregys menininkas Reinoldas Kelpša (15 m.). Šis jaunuolis su vaikais iš regos negalia ugdymo centrų, karantino metu dalyvavo „Verslas ar menas“ inicijuotame iliustracijų kūrimo konkurse. Sužavėjo Reinoldo dailės technika, kurią jis atrado kartu su savo dailės mokytoja Skaidre
Butnoriūte. Jo ypatingas figūrų ir daiktų vaizdavimo plokštumoje būdas inspiravo leidėją Eglę Jokužytę papuošti naują knygą šio jaunojo kūrėjo darbais. “Neringa ir Naglis” knyga bus skirta kūrinio autoriaus Viktoro Miliūno atminimui ir Neringos kraštui. O Reinoldo iliustracijas jūs galėsite regėti akimis ir matyti pirštais, kaip mato neregiai.


Projektas iš dalies finansuotas Lietuvos kultūros tarybos ir Neringos savivaldybės. Projektą įgyvendino Neringos savivaldybės Viktoro Miliūno viešoji biblioteka ir VšĮ „Verslas ar menas“.


„Kadangi visi vaikų kūriniai buvo sukurti skirtingomis technikomis, nusprendžiau knygos iliustravimui visgi panaudoti vieno vaiko kūrinius ir juo tapo jaunasis meneninkas Reinoldas Kelpša (15 m.)“. Šio neregio darbai mane tiesiog pakerėjo, todėl net nedvejojus pasiūliau jam bendradarbiauti, kuriant visas naujos knygos iliustracijas.“
(Socialinio verslo VšĮ „Verslas ar menas“ įkūrėja Eglė Jokužytė).


Džiaugiamės, kartu su jaunuoju menininku Reinoldu galėdami pristatyti naują mūsų bendrą kūrinį t.y. Viktoro Miliūno „Neringa ir Naglis“.

 

Neringos savivaldybės Viktoro Miliūno viešosios bibliotekos
ir VšĮ „Verslas ar menas?“ informacija

Padidinti
Padidintas kontrastas