Nidoje – naujausios „Dorės“ sutiktuvės
2022 26 balandžio
Įpusėjo skaitymo iššūkis „Vasara su knyga“: kokia knyga magiškiausia dalyviams?
2022 28 liepos
Rodyti viską

Sugrįžimas į Viktoro Miliūno namus

 

Birželio 10 d. 18 val. Nidoje bus surengtas spektaklis-inscenizacija pagal rašytojo Viktoro Miliūno (1916 – 1986) noveles. Vaidinimas vyks namo, kuriame 25 metus gyveno ir kūrė rašytojas Viktoras Miliūnas, kieme (Nida, Kuverto gatvė Nr. 6). Prie minėtojo namo iki šiol stovi dailininko Eduardo Jonušo sukurta atminimo lenta, bylojanti apie čia gyvenusį rašytoją, vadintą Nidos metraštininku. 2005 m. pabaigoje, artėjant rašytojo 90-mečiui Neringos savivaldybės viešajai bibliotekai suteiktas Viktoro Miliūno vardas.

Kiemo spektaklis nukels į sovietinę Nidą, atspindėdamas ano laiko žmonių linksmybes, jų gyvenimo būdą, tarpusavio santykius. Inscenizacijos autorė Eglė Valytė vaidinimui, be Klaipėdos muzikinio teatro aktorių, pasitelkė vietos žmones, Nidos meno kolektyvus – chorą „Smiltatė“, kapelą „Joldija“. Inscenizacijos ašimi tapo Miliūno novelė „Vestuvės Paryžiuje“.

Viktoras Miliūnas tapo pirmuoju lietuvių inteligentu, 1961 m. Nidoje įsigijusiu nuosavą būstą, ir nuo to laiko save susiejusiu su Nida ir jos žmonėmis. Vyresnės kartos neringiškiai iki šiol saugo prisiminimus apie rašytoją, yra skaitę kone visas jo knygas, jose atpažinę  aprašytus vietos žmones. Ne tik Neringos vaikai augo skaitydami V. Miliūno „Evalduko metus“.

„Rašytojo Miliūno namai Nidoje ilgą laiką yra buvę lietuvių inteligentų susibūrimo vieta, todėl kilo mintis dar kartą praėjus 36 metams po rašytojo mirties sukviesti į jo namus ne tik rašytoją, jo kūrybą pažinojusius žmones, bet ir jaunąją kartą, mažai arba nieko nežinančią apie Miliūną. Dėkojame rašytojo žentui Viktorui Žakaičiui, atvėrusiam nuosavą kiemą netikėtam eksperimentui. Šventėje laukiame Miliūno anūko Mariaus,“ – kalbėjo idėjos autorė Raimonda Meyer-Ravaitytė.

Neringos savivaldybės Viktoro Miliūno viešoji biblioteka, praėjusią vasarą parengusi literatūrinį maršrutą po Kuršių neriją su poezijos skaitymais netikėčiausiose Neringos vietose, šį kartą kviečia sugrįžti į daugeliui primirštą arba visiškai nežinomą rašytojo Viktoro Miliūno novelių pasaulį. 

Renginį iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba

Agnės Šileikytės nuotraukos

 

Padidinti
Padidintas kontrastas